Alçıpan Profil Nasıl Olur?

Her şeyde olduğu gibi inşaat sektörü de yıllar içinde gelişti. Böylece tasarım harikası yapılar ortaya çıkmaya başladı. Sadece yapılar değil, binaların iç mekanları da çeşitli yapı malzemeleri sayesinde daha estetik hale geldi. Ülkemizde evlerin iç mekanlarında ayrıcalıklar sağlayan en önemli değişiklik kuşkusuz alçıtaşının bulunmasıydı. Ve alçıpan detay profilleri sayesinde oluşturulan tasarımların derzlerinde çatlamalar önlenmiştir.

Alçıpan profili denilince akla gelen evlerin tavanıdır. İlk kullanıldığı yıllarda evini boyayacak olan hemen hemen herkes alçıpan ile tanışma fırsatı bulmuştur. O dönemlerin yeni trendi olan alçıpan tavanlar, sadece alçıpan detay profilleri ile köşeden köşeye bütünleşmeyle kalmayarak, avizenin asıldığı tavanın ortasındaki rölyef desenli evlerde de yerini aldı. Daha sonra yeni binaların tasarımında çok fazla alçı levha kullanıldığı görülmektedir.

Alçıpan Profilin Kullanım Amacı Nedir?

Alçıpan profil; iki yüzü kartondan, alçıdan ve özel ölçülerden oluşan ve pürüzsüz yüzeylere verilen bu malzeme tavan dekorasyonunda kullanılmak üzere üretilmemiştir.

Binalarda temel ve en önemli kullanım amacı, yeni bir oda oluşturmaktır. Ayrıca mekanı duvarla ayırmaya çalışmaktır. Asma tavanları ise alçıpan profil ile oluşturabilirsiniz. Fiziki olarak avantajları da bulunuyor. Bunlar;  yangına ve suya karşı dayanıklılığı ve depremde esneyebilen yapısı ile alçıpan levhanın, yarattığı ses ve ısı yalıtımı ile hasarı minimuma indirmesidir.

Alçıpan Profili Nerede ve Nerelerde Kullanılır?

  • İç ve dış cepheler
  • Bölme duvar kesişimi
  • Farklı tavan bölümleri
  • Duvar derzleri ile tavan
  • Detaylarda kullanılan gizli ışık bandı

Alçıpan levhaların detay profili büyük önem taşımaktadır. Alçıpanda birkaç saat çalıştıktan sonra kenarlardaki çatlamayı kimse görmek istemez. Bu nedenle alçıpan projeleri uygulanırken detay profilleri kullanılmaktadır. İki farklı parçanın birleşim yerlerinde, duvarın tavanla birleşme noktalarında ve gizli ışık bandının kullanıldığı bölümlerde birçok farklı parçanın detay profiline ihtiyaç duyulmaktadır.

Alçıpan profili dayanıklı ve işlenebilir bir dolgu malzemesidir. Genellikle mantolamada kullanılır. Estetik görünümünden ve mantolama sırasında ek yapmaya gerek kalmadan dekoratif sıva ve boya yapabilme özelliğinden kaynaklanmaktadır. Bu uygulama sırasında, uygulama sürecine uygun şekilde bağlı kalınmasını sağlamak için detay profilleri kullanılır. Kaliteli ve güvenilir alçıpan profili satın almak istiyorsanız  https://ulubas.net/alcipan-profili-UK66068  internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.