Dilde Neden Uçuk Çıkar?

Besinlerde bulunan ya da havada var olan bazı virüsler, ağızlarda uçuk gibi mikrobik problemlere yol açarlar. Özellikle dilde çıkan uçuk, kişinin yaşamsal faaliyetlerini olumsuz etkiler. Ağır bir ateşlenme anında ya da stres altında oluşan bu uçuklar, sıcak bir şey tüketirken acı duyulmasına neden olur. Domates gibi asitli besinlerin tüketilmesi de bu süreçte oldukça can yakıcıdır. Bazen ağıza alınan bazı yabancı maddeler de uçukların oluşmasına neden olabilir. Özellikle oyuncaklarını sürekli ağzına götüren küçük çocuklar da bu ihtimal çok daha güçlüdür.

dil
dil

Dilde Çıkan Uçuk Nasıl Geçer?

Dilde çıkan uçuktan kurtulmak için eczanelerden bunun için özel olarak hazırlanmış gargaralar satın alınabilir. Ancak evde doğal uygulamalar yaparak da dil uçuğundan kurtulmak mümkündür. Bu konuda ilk akla gelen öneri tuz ve karbonat karışımı ile hazırlanan bir gargara yapmaktır. Bir bardak su içerisine bir kaşık tuz ve bir kaşık da karbonat attıktan sonra iyice karıştırabilir ve hazırlandığınız bu karışımla birkaç defa gargara yapabilirsiniz. Ancak bu gargara suyunu içmemeye özen göstermelisiniz.

dil uçuğu
dil uçuğu

Ağızda oluşan mikropları öldürmek için sirke de birebirdir. Sirkeli su karışımı yaparak aynı şekilde gargara uygulayabilirsiniz. Sirkeli gargara yapmak sadece dil uçuğu için değil, ağız temizliği için de oldukça etkilidir. Ancak elma sirkesi kullanılmalıdır ve yine ağız çalkalandıktan sonra gargara suyu kesinlikle yutulmamalı, tükürülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir