Zorunlu trafik sigortası niçin yaptırılır?

Trafik kazaları hayatın bir gerçeği olarak karşımıza çıkmaktadır. Sigortalar ise bu gibi durumlarda karşılaşılması halinde hem maddi hem de manevi destek sağlayabilecek girişimlerdir. Karayolları trafik kanununa göre her aracın yaptırması gereken zorunlu trafik sigortası ile bu gibi kaza durumlarında destek sağlayabilecek unsurları oluşturmaktadır. Zorunlu trafik sigortası, kaza nedeni ile yani kasıtlı olmayan ve karşı tarafta yaratılan maddi ve manevi hasarı karşılamak amacıyla yaptırılmaktadır.

Trafikte meydana gelebilecek kaza durumlarında oluşan maddi ve manevi yükün azaltılmasında önemli bir yere sahip olmaktadır. Kaza yapılan herhangi bir durumda zorunlu trafik sigortası ile kazayı yapan araç sahibinin kabahat ve yarattığı hasar oranına bağlı olmak koşuluyla meydana gelen maddi zararı tamamen veya kısmen karşılayan bir sigorta çeşidi olarak karşımıza çıkar. 2918 Sayılı Karayolları Kanunu gereğince zorunlu bir hale getirilen zorunlu trafik sigortası, kasıtlı olarak gerçekleştirilen ya da hukuki olarak bu yönde karar verilen durumlarda geçerliliğini yitirmektedir. Kara yollarına çıkan motorlu taşıtların, trafik sigortası poliçesini yanında bulundurması gerekmektedir.

Trafiğe çıkacak araçlar için zorunlu olarak zorunlu trafik sigortası yapılmaktadır. Trafik sigortasının zorunlu olmasının en önemli nedenlerinden biri, araç sahiplerinin ve sürücülerin üçüncü kişilere karşı aldığı sorumluluğu garantilemek amacıyla yapılmaktadır. Bu sigorta sayesinde ise olası bir kaza halinde hatalı olan kişi için karşı tarafın hasarı bu sigorta tarafından karşılanmaktadır.

Zorunlu trafik sigortasının kapsamına baktığımızda genel olarak standart olsa da sigorta poliçesinde belirlenen limitler ölçüsünde ödeme söz konusu olmaktadır. Kaza durumunda hata oranınız tespit edilir ve karşı tarafta oluşan hasarında bu oran çerçevesinde belirlenecek miktarı ile sigortanız tarafından karşılanmış olacaktır. Kaza araçların hasar görmesinden daha ileri seviyede ise bu durumda kaza sonucunda ölüm ya da yaralanma meydana geldiğinde, sigortanız karşı tarafın mağduriyetini giderecek şekilde ölüm ve tedavi masraflarını karşılayacaktır. Zorunlu Trafik sigortası, trafiğe katılan her bir sürücü için çok büyük önem taşmaktadır. Zorunlu olması nedeniyle trafikteki tüm taşıtlar ile sigortayı yaptıran kişi de korumaya alınmış olmaktadır. Zorunlu trafik sigortasını, çeşitli sigorta şirketleri tarafından farklı hizmetler sunabilmektedir. Bunlar arasından ihtiyacınıza en uygun trafik sigortasını belirlemek avantajlı olmanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir