Aseton İçermez Analizi

Formül içeriği organik bir kimyasal madde olan hoş kokulu, yanıcı, zehir içermeyen, keskin bir yapıya sahip olan, renksiz ve sıvı olan aseton bileşenleri bakımından propanon ya da dimetil keton olarakta terimlendirilmektedir. Kaynama noktası 56° olan asetonun yoğunluğu kilogram m3 de 784’dür. -95°’de erime noktasına sahip olan aseton formülü C3H6O’dur. Özellikle kozmetik sektöründe çok fazla kullanılan aseton çözücü olarak kullanılan bir maddedir. Halk ağzında oje çıkarıcı olarak bildiğimiz aseton boya sektöründe de inceltici olarak kullanılır. Sanayi alanında birçok kimyasal madde üretiminin içerisinde kullanılan asetonun dünyadaki üretimi çok fazladır.

Aseton İçeriği Nedir?

Ana tehlikelerinin başında yanıcı ve tahriş edici özelliğinin olması dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Asetonun içerisinde su ile birlikte etanol ve eter vardır. Karışımının elde edilmesinde odun kuru kuruya damıtılır. Kalsiyum asetat ısıtılır. Teknik olarak izopropil alkol bakır katalizörlerinden de hidrojenlenmesi sağlanarak 250°’de ısıtılır. 250°’de bulunan gaz fazındaki etanol ve su buharının da katalizör karışımından elde edilir. Kadınların tırnaklarını sürdükleri oje polar bir maddedir. Polar maddesi olması nedeniyle aseton ojenin içerisinde çözünerek çıkmasını sağlar. Kimyada apolar olarak bilinen maddeler apolar maddelerin içerisinde iyi şekilde çözünürler. Aseton içermez analizi ile bu maddenin içeriğini öğrenebilirsiniz.

Aseton Özellikleri Nelerdir?

Asetonlar kendi arasında ikiye ayrılır. Standart aseton ve saf aseton. Saf aseton %99’luk bir oranda ve içeriğinde parfüm olmayan asetondur. Kokusu ağır gibi olsa da çabuk uçtuğu için rahatsız edici değildir. Tırnakları havasız bırakan ojeler doğrudan bir kimyasal etki olan aseton ile birleştiğinde tırnakların çabuk kırılmasına yol açabilir. Asetonun yağ çözücü özelliği, reçine, selüloz, nitrat ve selüloz asetatı çözme özelliği vardır. Ülkemizde ve dünya genelinde aseton sentetik iplik fabrikasyonlarında ve patlayıcı madde imalatlarında geniş çapta kullanılan bir üründür. Son derece yanıcı ve kimyasal bir madde özelliği vardır. Bu yüzden kozmetik ve boya sektöründe kullanılan maddelerin üzerindeki aseton içerir ya da içermez analizlerini çok iyi okunması gerekmektedir. Aseton içermez analizi hakkında daha detaylı bilgi ve hizmet almak için https://www.analizistek.com/aseton-icermez-analiziadresinden destek alabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir