Denizyolu Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

Denizyolu yüzyıllar boyunca insanlık için önemli bir ulaşım yolu oldu. Uluslararası ticaretin gelişmesine ve ülkeler arası etkileşimin gelişmesine katkısı oldukça büyüktür. 1960’ların ortalarında deniz konteynırlarının yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte gelişimini büyük ölçüde tamamladığı söylenebilir. Standartlaştırılmış bu kutular sayesinde her türlü eşya kolaylıkla taşınır hale geldi.

Küresel ticaret için ana ulaşım şeklinin deniz taşımacılığı olduğu bilinmektedir. Ticareti yapılan malların yaklaşık %90’ı gemi ile taşınmaktadır. Günümüzde uçaklar, trenler ve kamyonlar var ancak hala dünya ticaretinin dünya ticaretinin %90’ını denizcilik endüstrisi taşıyor.

Denizyolu Taşımacılığı ve Avantajları

Nakliye küresel ekonominin en önemli bağlantısıdır. Nakliye olmadan kıtalararası ticaret ve hammaddenin toplu nakliyesi yapılamayacağı gibi ürünlerin uygun fiyatlı olması mümkün olmazdı. Denizyolu taşımacılığının dikkat çeken avantajları şu şekilde sıralanabilir:

Toplu Hammadde Nakliyesi

Deniz taşımacılığı ile nakliye edilecek ürünün boyutu ve ağırlığının neredeyse hiçbir önemi yok. En büyük konteynır gemisi 18.000 konteynır taşıyabileceğini biliyor muydunuz? Bu sayede malların toplu olarak taşınması mümkün hale gelir. Hububat, petrol, kömür, vb. hammaddelerin uzun mesafelere taşınmasına kolaylık sağlar.

Düşük Maliyet

Uzun mesafeye yüklü miktarda bir ürün götürmek söz konusu olduğunda en düşük maliyetli ulaşım yolu elbette denizyolu taşımacılığıdır. Ticaret hacmi ton-mil olarak hesaplandığından en düşük fiyatlı uluslararası teslimat seçeneği olduğu söylenebilir. Büyük kargo kapasitesine sahip denizyolu taşımacılığı maliyetinin genellikle rekabetçi olduğu söylenebilir.

Kargo Kapasitesi

Denizyolu taşımacılığında kargo kapasitesi diğer taşımacılık yöntemlerine göre oldukça geniştir. Ağır ve büyük eşyalar kolaylıkla sığar. Tek bir gemide birkaç yüz ton mal taşınabilir. Şirketlerin ihtiyacına göre bir gemi özel olarak tek bir firmanın ürünlerini taşımaya uygun hale getirilebileceği gibi daha az sayıda ürünün de taşınması yapılabiliyor.

Çevreye En Az Zarar Veren Taşımacılık

Kara taşımacılığı ile karşılaştırıldığında ticari taşımacılığın çevreye en az zarar veren şekli deniz taşımacılığıdır. Gemiler karbon verimi bakımından önde gelen ulaşım şeklidir. Dünya deniz ticaretinde büyük bir artış olmasına rağmen, son 15 yılda özellikle denize dökülen petrol miktarına bağlı deniz kirliliğinde önemli bir azalma söz konusudur.

Düşük enerji tüketimi ile güvenli yük taşımacılığı gibi daha pek çok avantajı bulunan denizyolu taşımacılığı hizmetleri hakkında detaylı bilgiye https://www.odenlojistik.com/deniz-tasimaciligi linkten ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir