Büyük Veri’nin (Big Data) Firmalara Sağladığı Avantajlar

Günümüzde her geçen gün daha fazla önem kazanan ‘’Büyük Veri’’ diğer adı ile ‘’Big Data’’nın uzun vadede birçok ekonomik faaliyetin gelişimini pozitif yönde etkileyebileceği varsayılıyor. Büyük verinin devrimi olarak da nitelendirilen big data, şirketler tarafından büyük bir ilgili gören kriterdir. Büyük veri değişimine daha rahat adapte olan firmalar, sektördeki rakiplerine oranla çok daha avantajlı olacağı dikkate alınması gereken bir husustur. Büyük, küçük tüm firmalar için önemli avantajları beraberinde getiren big data’nın madde madde yararlarından bahsedelim.

big data

Yaratıcılık

Çeşitli parametrelere bağlı olarak büyük veriyi yorumlayabilen ve analitik gözlemleyebilen sistemler sayesinde, yaratıcılık kriteri önemli ölçüde geliştirilebilir. Özellikle farklı bakış açıları kazanımında ve verilerin analiz edilmesinde önemli rol oynayan büyük veri, gelecekte şirketlerin vazgeçilmez unsurlarından birisi olacak.

Karar Verme Mekanizmasındaki Olumu Değişim

Firmaların karar verme sistemlerini de köklü reformlarla değiştirme yetisine sahip olan büyük veri, tecrübeli ve sezgileri son derece güçlü yöneticiler tarafından doğru bir analiz kabiliyeti kazanımına olanak sağlıyor.

Üretkenlik

Firmalar, depoladığı verilere dayalı kararlar neticesinde finansal olarak önemli başarılara imza atabilir. Çeşitli sektörler üzerinde yapılan çalışmalara göre, verilere dayalı karar verme mekanizmaları, şirketlerin başarılarını doğrudan etkileyen parametrelerden birisidir. Sonuç olarak firmalar, büyük veri sayesinde rakiplerine oranla daha istikrarlı bir başarı tablosuna sahip olabilmektedir.

Verimlilik

Verilerin bir kaynakta toplanması ve incelenmesinin akabinde, depolamadan lojistiğe, iletişimden ulaşıma kadar birçok konuda veri havuzu başarılı sonuçları beraberinde getirmektedir. Özellikle şirketlerin verimli çalışmasında son derece avantajlıdır.

Başarılı Talep Tahminleri

Özellikle sosyal medya kullanan firmalar, konuların analizini büyük veri sayesinde gerçekleştirerek, yeni trendler hakkında bilgi sahibi olabilirler. Genel anlamda üretici firmalar için talep hesabı yapmak ve perakendeci firmalar için de sipariş adeti hesaplama gibi çeşitli parametreleri analitik olarak yorumlamaya dayanır. Her firmanın, içerisinde bulunduğu sektörün dinamikleri olduğu düşünüldüğünde, büyük verinin kullanımı da bu sektörlere göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca hangi tür verilerin depolanacağı ve nasıl fayda sağlayacağı da değişebilmektedir.

Sürekli olarak büyüyen sektörlerden birisi olan E-ticaret sektörü, ziyaretçilerin hangi ürünlere ilgi duyduğunu öğrenmek adına önem taşımaktadır. Özellikle tıklama davranışları, promosyonlara olan rağbet, müşteri profiline göre ücretlendirme gibi birçok kriter büyük veri sayesinde fayda getirebilir. Şirketlerin cirolarını maksimum seviyeye çıkarabilmek için önemli bir etken olan big data, e-ticaret sitelerinde müşterilerin ne istediklerinden tutun da, hangi fiyatlandırma ile o ürünler satın alacağını belirten bir unsurdur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir