Detoks Diyeti Ne Zamana Kadar Uygulanmalı?

Korunmasız bir şekilde güneş ışığına maruz kalmak, sigara içmek, kirli ve kötü hava koşulları başta olmak üzere pek çok etken vücuda zararlı etkiler yapmakta. Toksin de tüm bu zararlı maddelerin tanımı. Bu toksinler başta idrar olmak üzere pek çok şekilde vücuttan atılırken atılmayan toksinler içinse şimdilerde pek çok kişi detoks diyeti uygulamayı tercih ediyor.

detoks
detoks

Detoks Diyetinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Temel olarak bu tarz diyetler bol sıvı tüketimine dayalıdır. İnsanların her birinin metabolizması birbirinden farklıdır. Bundan dolayı detoks programının hiçbir şekilde bilinçsiz olarak uygulanmaması gerekmektedir. Genel olarak detoks programları 1 haftalık ya da 1 aylık şekilde uygulatılabiliyor. Ancak normal şartlar altında bu programlar 3 ila 5 gün arası uygulanmalıdır.

Detoks programı esnasında en önemli şey vücuda gerekli olan suyun verilmesi olacaktır. Eğer ki vücut gerekli olan suyu alamazsa bu durumu tehlike olarak algılayıp var olan suyu vücutta tutacak ve ödem olacaktır. Sadece meye sebze suları, bitki çayları ile yapılan bu diyet türü uzun süre yapıldığı zaman ortaya oldukça sağlıksız sonuçlar çıkmış olur.

detoks sebzeleri
detoks sebzeleri

Bunun sebebi vücudun yalnızca mineral ve vitamine değil aynı zamanda protein, yağ, karbonhidrata da ihtiyaç duymaktadır. Çok uzun süre böylesine bir diyet programı uygulanması sonrasında ilk aşamada kilo kaybedilmesi durumu olsa da insanların sağlıklarına ciddi anlamda zararlar verilebilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir