Dijital Pazarlama İle Online İtibar Yönetimi Arasındaki İlişki

Dijital pazarlama, dergi, TV veya radyo gibi geleneksel yöntemlerden farklı olarak internet üzerinden markanın tanıtımı, desteklenmesi ve benzeri ticari çalışmaların yürütülmesi ile gün geçtikçe popülerliği artmıştır.

Online itibar yönetimi bireysel ya da kurumsal şirketler adına, global anlamda adı sıklıkla kullanılan bir kavram olmuştur. Kişilerin sanal âlemde harcadıkları vakit ile beraber ilk temelleri atılan online itibar yönetimi, sosyal medyanın ortaya çıkmasıyla ile beraber kendine iyice yer edindiği söylenebilir.

Online platformlar ve sosyal medya üzerinde büyük bir kitle internetin popüler hale gelmesiyle birlikte fikir ve düşüncelerini paylaşabilmektedir. Bundan dolayı markalar pozitif yorumlar ile kazanç elde ederken, negatif yorumlar da itibarını düşürmektedir. Yalnızca maddi anlamda değil, manevi açıdan da zarar etmesine sebep olur. Bu sebeple dijital pazarlama alanında başarılı neticeler elde etmek için, online itibar yönetimi adına gereken planların yapılması ve internet üzerinde bulunan marka ile alakalı tüm bilgilerin denetimi yapılmalıdır.

Online İtibar Yönetiminin Dijital Pazarlama Alanındaki Dört Temel Alana Etkisi

Dijital Pazarlama tüm markalar adına 4 temel alandan oluşmaktadır. Bunlar;

Elde etmek.

Kazanmak.

Ölçmek ve optimize etmek.

Sahip çıkmak ve büyütmek.

Elde Et

İlk olarak hedef kitlenin ilgisi dijital pazarlamanın yapıldığı ortama çekilmelidir. Bu da yalnızca online itibar yöntemi adı altında yapılan bir takım faaliyetler ile mümkündür. Bunlar;

E-mail Marketing,

Sosyal Medya Pazarlama,

Gelir Ortaklığı,

Arama Motoru Reklamları,

Arama Motoru Optimizasyonu,

Reklam Ortaklığı,

İçerik Paylaşma/Üretme,

İnteraktif Karşılaştırma,

Online PR ve RSS şeklindedir.

Kazan

Dijital alanda bulunan hedef kitlenin ilgisinin istenen ortama çekilmesinin akabinde, markanın amaçlarına ulaşabilmesine destek sağlayacak bir takım yardımcı faaliyetler gerçekleştirilir. Oldukça kişi hedefin daima satış olduğu kanaatindedir. Fakat bu yanlıştır.

Kişiler tarafınca kaç defa ziyaret edilerek markanın incelendiği,

Markanın hangi ürünlerinin incelendiği,

Ziyaretçilerin ne kadar süre harcadığı gibi birçok konu hedefler arasında bulunmaktadır.

Ölç ve Optimize Et

Marka veya pazarlama süreci ile alakalı konularda yapılan doğru ve yanlışlar ele alınarak değerlendirmeler gerçekleştirilir. Bundan dolayı online itibar yönetimi aracılığıyla dijital ortamlar üzerinde marka ile alakalı nasıl paylaşımlar yapıldığı incelenmelidir. İnsanların birbirlerine marka ile alakalı tavsiyeleri, marka ile alakalı düşünceleri ya da herhangi bir konuda şikâyetlerinin olup olmaması gibi birçok sorunun yanıtı bulunup gerekli değerlendirmeler yapılmalıdır.

Dijital ortamda marka ile alakalı pozitif ya da negatif anlamda bir bilgi paylaşımı yapıldığı takdirde, öncelikle markanın sahibi olan firma bu durumun farkında olmalıdır. Söz konusu itibar kaybı ise ivedi bir şekilde çözüm yollarına müracaat edilmelidir. Bu tarz ölçümlerin yapılmaması durumunda, markanın başarılı ya da başarısızlığı konusunda yorum yapmak mümkün değildir.

Sahip Çık ve Büyüt

Markaya sahip olmak ve onu büyütmek adına birçok faaliyet yapılması gereklidir. Bunları her biri için optimum planlamaların yapılması ve online itibar yönetiminin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu aktiviteler ise genellikle şöyledir:

Müşteri memnuniyetinin elde edilmesi.

Tüm müşterilerin devamlılığı ve geri dönüş yapması adına çalışmaların gerçekleştirilmesi.

Müşteri hizmetlerinin sorumluluklarının farkında olması ve satıştan sonraki destekle müşteri memnuniyetinin sağlanması.

E-mail Marketing işlemlerinin doğru olarak gerçekleştirilmesi.

Referans programlarının başlatılması.

Reklamların amacına uygun olarak hazırlanması ve etkin fiyatlandırma stratejilerinin uygulanması.

Sadakat programlarının uygulanması ile birlikte takip işlemlerinin yapılması.

Müşteriler ile iletişimi güçlendirmek için marka ile alakalı topluluk oluşturmak ve blog sayfası açmak.

Ayrıca, Facebook, Twitter ya da İnstagram gibi sosyal medya platformlarında reklamlar yaparak markanın itibarına katkıda bulunabilirsiniz. Dijital pazarlamada, sosyal medya kullanımının devamlılığı ve online itibar yönetiminin yapılması büyük önem taşımaktadır.

Daha fazla bilgi için https://www.trakyawebtasarim.com/online-itibar-yonetimi-nedir/ sayfasını ziyaret ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir