Egenin Tadına Doyulmaz Lezzetleri

Ege bölgesi bilindiği üzere zeytin yağı ile oldukça ünlü bir bölgemizdir. zeytin yağının o bölgede çok olmasından dolayı egeye özgü çok güzel zeytinyağlı yemekleri bulunmaktadır. Egeye özgü lezzetlerden bahsedeceğiz.

egenin yemekleri

Yemekler

İzmir köfte olmazsa olmazlardan biridir öyle ki artık ege dışına çıkmış ve ülkenin her yerinde yapılmaktadır. Bol salçası ve yanındaki domates biberiyle çok güzel bir yemektir.

Çökertme Kebabı bildiğiniz kebaplar gibi değildir. ince ince doğranıp kızartılmış patatesler üzerine yoğurt dökülüp etin koyulması ve bu etin üstüne domates sosu dökülmesiyle inanılmaz bir lezzet şöleni oluşuyor.

Kabak çiçeği dolması tadının güzelliği yanında yapılması için çok emek sarf ediliyor. yılın bazı zamanlarında ortaya çıkan bu çiçek güneş doğmadan toplanması gerekiyor. toplanan çiçek güzelce ayıklandıktan sonra kurutuluyor. egenin birçok yerinde yiyebileceğiniz bir ege lezzetidir.

Börekler

Her bölgenin kendine özgü hamur işleri vardır. Egenin de kendine özgü oldukça güzel börekleri bulunmakta.

Otlu börek bu ismi her yörede duyabilirsiniz. Her yörede yapılabilen bu börekte sadece isim benzerliği vardır. Her yöre kendine özgü otlarını kullanarak yapar. Ege bölgesindeki otlarla yapılan bu böreği de denemelisiniz.

İzmir usulü domates böreği egeye gittiğinizde tatmanız gereken egeye özgü içinde domates, otlar ve peynirin bulunduğu bir börek çeşididir.

Ege Böreği de ege için oldukça popüler ve özgü bir börek çeşididir

Mezeler

Zeytinyağlı deniz börülcesi İzmir de herhangi bir restorana gittiğinizde meze olarak önünüze getirilecek güzel bir lezzettir.

Zeytinyağlı fava kuru bakla ve bol zeytinyağından yapılan bu eşsiz tat sadece meze olarak değil bir çok yemekte kullanılıyor.

Turp otu salatası birçok yerde yapılabilecek olan bu salata egede zeytinyağıyla birleşmesiyle diğer yörelerdekinden daha farklı bir tat yakalıyor.

Tatlılar

İzmir ve tatlı deyince günümüzde herkesin aklına İzmir bombası geliyordur. İzmir bombası şuan da gidebileceğiniz her şehirde bulabileceğiniz bir tatlı olsa da ilk çıkış yeri olan İzmir ve egede ki tadı hiçbir yer veremez.
Lokma tatlısı günümüzde her şehirde yapılabilmektedir fakat bir de İzmir de denemeniz tatlıya bakış açınızı değiştirebilir

Yemeden Dönmeyin

İzmir’e gittiğiniz de boyoz, midye, şevketi bostan, zeytinyağlı sarma ve daha onlarca ünlü ege lezzeti tatmadan dönmeyiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir