Fırın Tepsileri Nasıl Pırıl Pırıl Yapılır?

Fırından taze çıkmış bir kekin, nefis kurabiyelerin kokusu kimi cezp etmez ki? Bu şahane lezzetleri daha sık pişirmek isterken, bizi engelleyen bir şey vardır: Tepsilerin temizlenmesi ve onları temizlemenin gözümüzde büyümesi. Bu sihirli formülle artık o kapkara olmuş tepsileriniz pırıl pırıl olacak!

fırın
fırın

5 Adımda Yeni Gibi Olan Fırın Tepsileri

  • Pişirme tepsinize tabakasına bolca (hamur işlerinde kullandığınız) karbonat serpin.
  • Saç boyası açıcısı olarak da kullanılan bir karbamit (hidrojen peroksit) katmanı uygulayın.
  • Üstüne bir miktar (ıslanacak kadar, çok fazla değil) su ekleyin.
  • Tepsinin her yanına elinizi değdirmeden yayın ve 2 saate kadar bekletin.
  • Kuru bir sünger veya bez yardımıyla ovarak temizleyin ve yıkayın.

İşte hepsi bu kadar, o kapkara olmuş tepsiniz yeni alınmış gibi olacak. Bu karışımın tepsinizi nasıl etkileyeceğinden emin değilseniz, sayfanın arkasındaki küçük bir noktada test etmenizi öneririz.

fırın tepsisi
fırın tepsisi

Beyazlatma Jeli Hazırlama

Bu gün pek çok alanda kullanılan beyazlatma jelleri % 40-60’a kadar varan konsantrasyonda karbamit peroksit kimyasalı içeriyor. Karbamit peroksit gliserin içerisinde dövülerek hazırlanıyor. Peki, “Karbamit nereden bulunur?” Bakkalda, markette bulabileceğiniz bir şey değil elbette ama kimya, ecza depolarında (karbamit peroksitin olarak satılan bu ürünü) rahatlıkla bulabilirsiniz. Gliserin eczanelerde bolca bulunuyor. 100 ml gliserin içinde 10 gram karbamit peroksit konularak karıştırılıyor. Bu yakıcı maddeyi vücuda temas ettirmemek ve 2-25 derecede kapalı kap ve karanlık bir yerde muhafaza etmek gerekiyor.

Elde hazırlanan karbamit peroksit jelleri taze hazırlandığı için ticari olanlardan çok daha fazla etkili oluyor. Bu beyazlatma jeli ile evde baş edemediğiniz temizlikte mucizeler yaratabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir