Gebelikte Aktif Olmak Neden Önemli?

Gebe kalmadan önce jimnastik yapıyor, yüzüyor ya da genel amaçlı spor yapan bir kadın iseniz, gebe olduğunuzu öğrendiğiniz dakikada rutin egzersizlerini durdurmak için hiçbir sebep yoktur. Yaptığınız her şey güvende olduğu ve hala kendinizi rahat hissettiğiniz sürece aktif kalmaya devam edebilirsiniz.

Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde yorgunluk ve bulantı daha da kötüleşirse, egzersiz aklındaki son şey olabilir. Fakat gebelikte hareketin faydaları sonsuz, aktif bir gebelik; zihinsel ve fiziksel olarak kendinizi daha iyi hissettirecektir.

gebelikte spor
gebelikte spor

Gebelikte aktif olmak, kilo alımını en aza indirmekten daha fazlasını yapar.

  • Gebelik sürecini daha kolay geçirmenizi ve daha rahat doğum yapmanızı sağlar.
  • Kemik ve kaslarınızı güçlü tutar, sırt ağrısını azaltır.
  • Bağırsak hareketliliğini arttırarak kabızlığı önlemeye yardımcı olur.
  • Gebelik stresinizi azaltır, ruh halinizi ve enerji seviyenizi yükseltir.
  • Şişkinlik, bulantı ve gaz problemlerini asgariye indirir.
hamilelikte aktiflik
hamilelikte aktiflik

Gebelikte Hangi Sporları Yapmak İdealdir?

Spor yapmanın kanama veya düşük yapmaya yol açabileceği yanılgısı 20 yıl öncesinde, hamile kadınları hareketsizliğe itiyordu. Lakin hekimler ve toplum daha fazla şey öğrendikçe, yüksek temas veya yüksek etkili olan şeylerin haricinde çoğu egzersizin güvenli, hatta değerli olduğunu fark ettiler. Elbette maraton koşusu veya basketbol söz konusu değil, ancak kasları güçlendiren ve uzatan yüzme ya da son yıllarda popüler hale gelen plates veya yoga idealdir. Fakat bu tür aktivitelere uzaksanız, düzenli yürüyüşler de yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir