Yüz Felci Neden Olur

Kış aylarında soğuk havalar nedeniyle insanlarda farklılaşma olabilir. Özellikle soğuğun en şiddetli olduğu aylarda yüz felci ve kulak kurdu olarak ifade edilen hastalığın görülmesi muhtemeldir. Birçok insanın kabusu haline gelen soğuk havadan kaynaklı yüz felci çok ciddi bir sağlık problemidir. Yüz kaslarını kontrol eden sinirin oluşturduğu bir hastalık olan  yüz felci, her yaşta ve cinsiyette görülmesi muhtemel bir hastalıktır.

yüz felci
yüz felci

Oluşma şeklinde incelendiğinde ise Yüz sinirinin kafatası kemiğinden geçtiği bölgede iken şişmesi ya da enflamasyonu sonucu oluştuğu uzmanlar tarafından açıklanır. Yüz felci soğuk havalarda oluşan bir hastalık türü olduğu için vücuttaki belirtileri 2-3 gün içinde başlar. Oluşan ağrı türü ise hafif veya şiddetli olabilir.

Yüz Felci Belirtileri Nelerdir

Yüz felcinin insanda beliren birçok belirtisi vardır. Öncelikli olarak bir gözü kapatamama, Yeme içme sırasında zorluk, yiyeceklerin ağız kenarından dökülmesi,  gülümserken, yüz mimik hareketlerinde zorlanma, ıslık çalamama, gözlerde kuruma, batma ve tat duyusunda azalma en önemli yüz felci belirtileridir.

yüz felci nedir
yüz felci nedir

Oluşan yüz felcine engel olmak için yapılması gereken kış aylarında kesinlikle otomobil ile seyir halinde iken cam açmamaktır. Cam açıldığında oluşan rüzgarın etkisiyle soğuk hava yüz felcine neden olur. Oluşan yüz felcinin tedavisinde kişiler nöroloji uzmanına başvurmalıdır. Tedavi aşamasında uzman hekimler yüz sinirindeki ödemi gidermeye yönelik kortizon tedavisi, göz kuruluğu için suni gözyaşı tedavisi ve gerekirse ağrı kesici tedavi düzenler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir