Göz Kuruluğuna Neden Olan İlaçlar

Göz kuruluğu kadınlarda daha sık görülür ve menopoz sonrasında özellikle yaygınlaşır. Çevresel faktörlerin yanı sıra depresyon ve akne tedavisinde kullanılan ilaçlar da göz kuruluğuna neden olur. Göz yaşı sağlık için büyük önem taşır. Gözyaşı içinde bulunan maddeler, gözün korunmasına yardım eder.

göz
göz

Göz Kuruluğu Neden Olur?

Bilgisayar kullanımının yaygınlaşması da göz kuruluğuna neden olan durumlar arasında gösterilir. Gözleriniz çabuk sulanıyorsa bu da göz kuruluğu nedenleri arasındadır. Gözde batma, yanma ya da kaşıntı da olabilir. Hastalığı birçok faktör tetikleyebildiği gibi ilaç kullanıyorsanız dikkat etmelisiniz. Aldığınız ilaçların içeriğini okumalı ve yan etkilerini bilerek fazla kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Klimalı ortamlarda göz kuruluğuna neden olur. Ofis ya da evinizde klima kullanmamaya özen gösterin. Klimalı bir ortam devamlı havalandırılmalı. Odanızda hava nemlendirici de kullanabilirsiniz. Uzun süre televizyon izlemek ya da internet başında durmak göz kuruluğuna sebep olur. gözlerini gün içinde çok sık dinlendirin ve göz hareketleri yaparak göz kaslarınızı güçlendirin. Sabit şekilde saatlerce bir noktaya bakmak gözleri yorar.

göz kuruluğu
göz kuruluğu

Mesleği gereği uzun süre bilgisayar başında duranların sıklıkla doktora göz muayenesi yaptırmaları gerekir. Göz kuruluğunu önleyen gözyaşı damlaları ise doktor kontrolünde kullanılmalı. Bilinçsiz şekilde alınmaması çok önemli. Göz kuruluğunuz varda yarım saat bir gözlerinizi dinlendirmeli ve karanlık ortamda gözlerinizi kapatmalısınız. Bilgisayar ve televizyonunuz göz seviyenizin altında olmamalı ve gözleri fazla yormamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir