Güneş Gözlüğünde Doğru Seçim

Güneşin son zamanlarda iyice yoğun olması neden ile birçok insanın gözlerinde problem oluşmaktadır. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de doğru güneş gözlüğünün seçilmemiş olmasıdır. İyi bir güneş gözlüğü, gözleri güneşin tüm zararlı etkilerinden korumaktadır. Ancak doğru gözlük alınmaz ise gözlerinde korunduğu düşünülerek aksine daha çok yıpranmasına yol açılır. Ayrıca gözlük tipleri arasından da size yakışanını seçmeniz de önemlidir. Bütün gün taşıyacağınız bu aksesuar hem sağlığınızı hem de şıklığınızı etkileyecektir. Bu nedenle doğru seçim yapmak her açıdan önemlidir.

gözlük seçimi
gözlük seçimi

Güneş gözlüğü seçerken yüz tipinize göre seçim yapmanız gerekmektedir. Eğer ki şıklık arıyor iseniz yeni trendler arasından kendi yüz tipiniz için uygun olanını seçebilir ve alabilirsiniz. Maalesef ki her gözlük her yüz tipine uymamaktadır.

Güneş Işınlarının Zararları ve Güneş Gözlüğünün Faydaları

Bu aylarda uzun süre güneş ışığına maruz kalmak, göz merceğinin içinde yer alan proteinlerin yapısını bozmaya ve katarakt oluşumuna neden olur. Ayrıca sarı nokta denilen hastalığında oluşmasına UV ışınlarının büyük bir etkisi vardır. Güneş gözlüğü sadece gözü fazla ışıktan korumak kalmaz aynı zamanda UV ışınlarından da korunmaya yaramaktadır. Birçok insan gözlüğüne güvenerek güneşe direkt olarak bakmaya çalışır, ancak unutmayın ki bu çok büyük bir hatadır. Çünkü yaz aylarında ne kadar iyi gözlüğünüz olursa olsun direkt olarak güneş ışınlarını engellemek mümkün değildir.

güneş gözlüğü
güneş gözlüğü

Normalde karanlık ortamlarda göz bebekleri daha iyi görüş için büyür. Böylece daha çok ışık göz bebeklerimizin içinden içeri sızar. Eğer %100 ultraviyole koruyuculuğu olmayan bozuk veya sahte camlar kullanırsak göz bebekleri karanlık ortam algısından dolayı büyüyecektir ve UV ışınları göz bebeğine daha çok zarar verecektir. Bu nedenle sahte gözlükleri kullanmak gözlere fayda sağlamak yerine daha çok zarar verecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir