Hard Disk Kurtarma

Bilgisayarların ana depolama alanı olan sabit diskler ya da diğer bir değişle hard diskler, alüminyum ve cam disklerden meydana gelmektedir. İçinde bulunan bu cam diskler asıl depolama alanı olarak kullanılan manyetik kaplama ile kaplanmaktadır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte SATA, IDE, SAS, SSHD gibi birçok tipi karşımıza çıkmaktadır. Kullanılan sektör sayısı, gelişmekte olan teknolojinin yoğunluğunun artması, ticari olduğu kadar bireysel kullanımında artması ile birlikte veri kayıpları da artmaktadır. Aşağıda sabit disklerdeki veri kayıp tipleri ve hard disk kurtarma yöntemleri verilmektedir.

1. Fiziksel Arızalı Hard Diskler

Darbe alma, düşme, aşırı ısınma, elektriksel dalgalanma ve kötü sektörel üretimden kaynaklı olan fiziksel arızalı sabit disklere veri kurtarma disklerin erişmesi mümkün değildir. Fiziksel arızalı disklerde kesinlikle bilgisayar kullanılmaya devam edilmemesi gerekmektedir. Çünkü her yazılan veri, kurtarılmak istenen verilerin üzerine yazılmasına; bu da verileri kurtarmayı imkânsız hale gelmesine neden olmaktadır. Ayrıca kesinlikle fiziksel arızalı hard disk kurtarma amacıyla ücretsiz olan ulaşılması basit veri kurtarma yazılımları kullanılmaması, diske ısıtma ya da soğutma işlemi uygulanmaması ve bilgisayara format atılmaması gerekmektedir. Fiziksel arıza bulunan sabit disklerden veri kurtarmak amacıyla profesyonel bir firmaya başvurulmalıdır. Gold Data firması bu iş için en iyilerinden birisi olarak yerini almaktadır.

2. Yazılımsal Veri Kayıpları

Yazılımsal veri kayıpları arasında yanlışlıkla silme, yedekleme yapmadan formatlama, biçimlendirme ve RAW formatına çevirme yer almaktadır. Bu nedenle oluşan veri kayıplarında kesinlikle disk kullanımı durdurulmalı ve internet bağlantısı kesilmelidir. Ayrıca böyle bir veri kaybında kişi kendi hard disk kurtarma işlemi yapmaya çalışmamalı ve profesyonellerden yardım almalıdırlar. Aksi takdirde kesinlikle verilerin kurtarılamayacak hal alacağını ve sadece maddi bir tasarruf sağlayacaklarını bilmeleri gerekmektedir. Konuda profesyonel bir firma olan Gold Data’ya 444 36 98’i arayarak ulaşabilmektedir.

3. Raid Sistemleri’de Veri Kayıpları

Raid daha çok ticari sektörlerde kullanılan iki veya daha fazla sabit diskten meydana gelen bir depolama alanıdır. Raid – 0, Raid – 1, Raid – 5 ve Raid – 10 gibi birçok tipi olan raid sistemlerinde olan veri kayıpları içinde; fiziksel ve yazılımsal veri kayıpları yer almaktadır. Raid sistemlerinde veri kayıplarının en yaygın nedeni içinde bulunan bir veya birçok sabit diskin arızalanmasıdır. Diğer veri kayıp tiplerinde olduğu gibi bu veri kayıp tipinde de kesinlikle çözümü kişi kendi çözmeye çalışmamalı ve profesyonel bir yardım almalıdır.

Şeritli disk de denilen raid – 0, veri fazlalığı sağlamayarak veriler birden çok fazla sürücüye yazılmaktadır. Her ne kadar bu durum performansı arttırsa da mekanik arıza durumunda veri kurtarımında olumlu sonuç almak daha zordur.

Yine diğer bir raid tipi olan ve veri aynalama olarak bilinen raid – 1, raid – 0’ın sahip olmadığı veri yedekleme ve veri güvenliği sağlamaktadır. Veriler aynı anda iki sürücüye de yazıldığından dolayı bir sürücüde meydana gelen sorunda diğer diskten veri kurtarımı söz konusudur. Bu durum da veri kurtarımını kolaylaştırmaktadır.

Eşit dağıtılmış şeritlerden oluşmuş olan raid – 5’te veri kopyalamasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Veriler ise sürücüler arasında şeritlenmiş olup artmakta olan performansa ve iyi hata toleransına da sahiptir. Hangi raid sistemi olursa olsun mutlaka veri kayıplarında profesyonel yardım alınması gerekmektedir.

4. Fidye Virüsleri ve Sabotajlar

Özellikle son yıllarda artmış olan ve mail yoluyla ya da bilgisayarın güvenlik açıklarından faydalanarak sistem içine sızarak dosyalarınıza şifreleme işlemi yaparak fidye talep edilmiş olan fidye virüs olayları birçok veri kaybına neden olabilmektedir. Bu tip olaylarda kesinlikle virüs silinmeye çalışılmamalı ve bir an önce profesyonel teknik destek alınmalıdır.

Yukarıda adı geçen veri kayıp tiplerinde uluslararası standartlara uygun laboratuvara ve mesleki bilgilerine sahip olan Gold Data firması ücretsiz analiz yapmakta ve veri kurtarma uzmanları tarafından en kısa sürede soruma ulaşmanızda destek sağlamaktadır.

Daha fazla bilgi için https://www.goldverikurtarma.com/hard-disk-veri-kurtarma sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir