Heykeltraş Nedir?

Doğada bulunan ve günümüzde pek çok farklı alanda kullanılan pek çok cisim vardır. Bu cisimler doğada çoğu zaman dağınık bulunur ve estetik anlamda herhangi bir görünüme sahip değildir. Bu gibi cisimleri kendi duygu ve düşüncelerini de katarak göze hitap edecek şekilde şekillendiren ve estetik bir görünüm veren kişilere heykeltraş denir.

Heykeltraş Nedir

Doğada farklı maddelerden meydana gelen farklı pek çok cisim bulunur. Bu cisimleri insanların zevklerine, duygu ve düşüncelerine göre şekillendiren heykeltraşlar bazı canlıları, insanları veya cansız nesneleri model alarak bu cisimlere şekil verirler. Ancak heykeltraşlık yetenek gerektirir ve her heykeltraşın cisimlere şekil verme şekli diğerlerinden daha farklıdır. Bir heykelin yapımı esnasında birden fazla yapım şekli meydana gelebilir. Bazen oyma bazen de kabartma yöntemi gibi daha pek çok farklı yöntem ile heykeller oluşturulabilir.

Heykeller üç boyutlu olarak yapılır ve heykeltraşlar bir nesnenin heykelini yaparken mutlaka üç boyutlu olarak hayal eder ve kurgularlar. Bu nedenle de heykelin yapılacak olduğu malzeme en, derinlik ve genişlik şeklinde hesaplanır. Her heykeltraş kendi içinden geleni heykelleri ve eserleri ile dış dünyaya yansıtır.

Heykeltraş Çeşitleri Nelerdir?

Heykel yapımı her heykeltraşın kendisine özel bir yöntemidir. Bu nedenle de herkesin yapım şekli farklı olabilir. Heykeltraşların heykellerini oluştururken kullanmış oldukları yöntemler heykelin yapılacak olduğu malzemeyi de etkiler. Heykel yapımında ağaç, mermer, toprak ve demir gibi daha pek çok farklı malzeme kullanılabilir.

Heykeltraşlar kendi aralarında da ayrımlar yaşarlar. Bazı heykeltraşlar heykellerini kendileri için yaparlar ve bazen de bu yapılan eserler sergilenebilir. Ancak bazı heykeltraşlar ise heykellerini başka kişilerin istekleri üzerine yaparlar ve bunu bir meslek haline getirirler. Evlerde, iş yerlerinde ve daha pek çok yerde görülen heykellerde bu şekilde yapılmıştır.

Heykel Nasıl Yapılır?

Günümüzde göze hitap eden şeyler insanlar için çok daha büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle de iş yerleri, okullar, bahçeler, evler ve daha pek çok yer heykeller için oldukça elverişlidir. Pek çok kişi heykelleri görsel olarak kullanmaktan büyük mutluluk duyar. Heykellerin yapımları esansında istek, beklenti ve hayal gücü çok önemlidir. Nasıl bir yer için tasarlandığı, kimin heykeli olduğu göz önünde bulundurularak ortama uygun olacak şekilde, boyutta hazırlanır. Aynı zamanda da heykelde kullanılacak olan malzemede bunlara uygun olarak seçilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir