Mantar Yetiştiriciliğinde Finansman Desteği

Birçok girişimci, yeni nesil iş kollarına yönelmek için finansman arayışına devam ederken; mantar tesisi hibe desteğini araştırmalarına ekliyor. Gerek devlet kurumları, gerekse özel bankalar, bu konuda girişimcilere destek sunuyor. Yeterli sermayesi olmayan girişimciler için can suyu niteliğindeki bu destekler için farklı başvuru şartları ve farklı prosedürler bulunuyor.

Mantar Yetiştiriciliği Hibe Desteği Veren Kurumlar

Girişimciliğin temel kuralı, doğru yerde ve doğru zamanda gerekli riskleri alarak yeni yatırımlar oluşturabilmektir. Kendisinde yeterli bilgi birikimi ve yöneticilik vasfı gören kişiler için ise geriye sadece finansman desteği elde etmek kalıyor. Mantar yetiştiriciliği işe ile uğraşmak isteyenlerin değerlendirebileceği kurumlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • TKDK (Tarım ve Kırsal Kesim Destekleme Kurumu)
  • KOSGEB (T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı)
  • Ziraat Bankası

TKD ve KOSGEB üzerinden destek almak isteyen kişiler, öncelikle kapsamlı bir proje oluşturmalı ve bu projenin hayata geçirileceği arsa ve arazi üzerinde gerekli şartları sağlamalıdır. Başvuru yöntemleri ve gerekli evrakları farklılık gösteren hibe destekleri ile faizsiz, düşük faizli, geri ödemesiz veya uzun vadeli geri ödemeli olacak şekilde farklı finansman kaynakları sunulmaktadır. Ayrıca alınabilecek hibe tutarı ise işin boyutuna, hibe paketlerinin kapsamına ve diğer bazı faktörlere göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Mantar Yetiştiriciliği Konusunda Danışmanlık Hizmeti

Mantar üretimi konusunda yeterli deneyime sahip olmayanlar için danışmanlık hizmeti veren firmalar bulunuyor. Mantar üretim tesisi kurulumu ve geliştirilmesi ile ilgili danışmanlık yapan firmalar, işlemlere nereden başlamanız gerektiği, finansman desteği konusunda hangi kurumlara başvurulabileceği, mantar üretiminde sera kurulumu, kompost tedariği ve diğer konularda destek sağlamaktadır. İşi bilen, uzman ekipler tarafından sunulan bu danışmanlık hizmeti ile girişimlerinizde başarıya ulaşma ihtimaliniz artabilir ve verimli ürünler elde edebilmek, pazarda etkin bir rol alabilmek, kârlı bir tesise sahip olabilmek mümkün hale geliyor.

Mantar üretim tesisi kurulumu ve diğer hizmetler ile ilgili bilgi almak için https://www.mertgenc.com/mantar-tesisi-hibe-destegi siteyi ziyaret edebilir, sitenin iletişim sayfasını kullanarak uzmanlarla iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir