Menopoz Döneminde Nasıl Beslenmeli?

Belli bir yaştan sonra kadınların adet döneminin kesilmesi durumu menopoz olarak bilinir. Menopoz dönemi herkesin bildiği gibi hassasiyet isteyen bir dönemdir. Bu dönemde kadınlar özellikle de beslenme konusunda çok dikkat etmelidir. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için menopoz döneminde nasıl beslenmemiz gerektiğinden kısaca bahsettik, mutlaka okumalısınız.

menopoz nedir
menopoz nedir

Menopoz Döneminde Tüketilmesi Gereken Temel Besinler

Eğer menopoz dönemine girmiş bir bayansınız kesinlikle muz, kayısı, avakado ve patates gibi potasyumdan zengin besinlerden bol bol tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Bu besinler ayrıca kan basıncınız da düzenlemenize yardımcı olacaktır. Yine C vitamininden zengin olan elmaları kivi ve yaban mersini gibi gıdalardan tüketebilirsiniz. İçeriğinde bol miktarda antioksidan olduğu için hem kalorisi düşüktür hem de lif yönünden zengindirler.

Pek tabi ki  kalsiyumu da bol bol tüketmeniz gerekir. Çünkü kemik sağlığınızı korumalısınız. Yine tam tahıllı ekmek bir yulaf ezmesi tüketmenizi öneriyoruz. Ayrıca bol bol su içerseniz ani sıcak basmalarını hafifletebilirsiniz. Son olarak omega 3 yönünden zengin balıklardan tüketmeyi ihmal etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir