Otizm Bilinci

Birçok farklı otizm türü vardır; otistik spektrum bozukluğu olan insanlar, hem genetik hem de çevresel etkenlerin birleşimi nedeniyle sosyal becerilerde, konuşma ve sözsüz iletişimde zorluklar yaşarlar.

Hastalık Denetleme ve Önleme Merkezi, ABD’de 68 çocuktan birine (42 erkek ve 189 kız çocuktan birine) otizm teşhisi konduğunu tahmin etmektedir. İnsanların durumlarının bu spektrum boyunca nedenlerinin ve özelliklerinin anlaşılması, çocukluktan yetişkinliğe kadar bu zorluklarla yüzleşmelerine yardımcı olur. Otizm aniden ortaya çıkmayabilir; otistik insanlar ciddi sorunları olmasından kaynaklanan bir öğrenme, düşünme ve sorun çözme yeteneği yelpazesine sahip olabilirler.

Otizmde hafıza etkileşimi

Otizmde Hafıza
Otizmde Hafıza

Otistik kişilerin yaşadığı zorluklardan birisi, hafızalarındaki şeyleri, özellikler tecrübelerini hatırlamakta güçlük çekmeleridir. İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacılar, sorunun kodlama (yeni bir anı oluşturma) ya da bilgi çekme (benzer bir durumla karşılaşıldığı zaman o anıyı yeniden bulma) konusundan ne dereceye kadar kaynakladığını saptamak üzere insanların göz hareketleri üstünde çalıştılar. Araştırmacılar, otistik olmayan katılımcılarda, kodlama süresince göz hareketlerini izleyerek anımsamayı öngörebildiler. Bununla birlikte, otistik grupta durum böyle değildi, göz izlemeye dayanarak kodlama ve anıların anımsanması arasında bir kopukluk vardı. Otizmin ve hafıza kayıpları gibi karakteristik zorluklarının nörolojik temelini anlamak, bozukluluğu olan insanlara destek olmanın yanı sıra teşhis için de kilit noktadadır. Çin’deki Güneydoğu Üniversitesi’nden araştırmacılar, doktorların otistik spektrum bozukluğunu teşhis etmesine yardımcı olabilecek bir şablon olup olmadığını anlamak üzere beyindeki bağlantıları analiz ettiler. Sonuçlar, otistik çocukların beyinlerindeki, özellikle sağ prefrontal korteks adı verilen bölümündeki ağların otistik olmayan çocuklara göre daha verimsiz olduğunu açığa çıkardı. Bunun anlamı, gelecekte teşhisi desteklemek için bu beyin bölgesini izlemenin faydalı olabileceğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir