Mesleki Eğitim Neden Önemlidir?

Meslek sahibi olabilmek için birçok birey kendi alanında uzmanlaşmaya çalışmaktadır. Kendi alanını belirlemeyen veya belirleyemeyen bireyler ilgi alanlarına doğru yoğunlaşmaya başladıklarında mesleklerini ortaya çıkarmaktadırlar. İlgi alanının gelişmesi tamamen kişiye bağlı bir durumdur. Örnek vermek gerekirse bir futbolcu antrenman yaptığı sürece kondisyonunu sağlayabilir, antrenman yapmaz ve gücünden düşerse ilerleyemez ve birçok sakatlıkla karşı karşıya kalır. Kişiler meslek sahibi olma yolunda ilerlerken birçok sorun ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu sorunlardan bir tanesi tecrübesizlik.

Tecrübe Nedir? 

Tecrübe, bir kişinin kendi mesleğinin bütün yönlerine hakim olması demektir. Nerede, ne zaman ve hangi koşulda herhangi bir sorun ile karşılaşılırsa o soruna kolay çözüm bulmak, ne yapabileceğini bilmektir. Tecrübe birçok iş ilanında ön plana çıkan bir kriterdir. İş ilanları incelendiğinde işe alım süreçlerinde işveren, kişinin nerelerde çalıştığını ve kaç sene tecrübesinin olduğuna bakmaktadır. İşverenlerin özellikle büyük ve tanınmış firmalarda çalışan kişileri tercih etmesi tesadüf değildir. Tecrübe sadece hatalar ile kazanılmamaktadır. Doğru yapılan bir işte daha önce görülmemiş bir durum ile karşılaşıldığında kişinin o durumu öğrenmesi de bir deneyimdir. Büyüklerimizin birçok konuda deneyimli ve soğukkanlı olmasının sebebi daha önce yaşanan olayı görmeleri ve çözüm üretmeleri olmuştur.

Kendimizi Nasıl Geliştirmeliyiz? 

Kişiler bir meslek sahibi olduklarında kendilerini geliştirmek zorunda hissedebilirler. Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza birçok yenilik katılmaktadır. Gelişen teknolojiye ayak uyduramayan bir birey kendi mesleğini bir yere kadar ilerletmektedir. Bunun sebebi ihtiyaç duyduğu araçları ve gereçleri etkin bir şekilde kullanmayı bilmemektedir. Bu yüzden her çalışan için kendilerini geliştirmenin yolu mesleki eğitim görmektir. Kendi mesleğinde  gelişmek isteyen kişileri, uzmanlardan yardım almaktadır. Günümüz teknolojisi ile artık bu işlem çok kolaylaşmıştır. Evde, işte, alışverişte, kafede vb. ortamlarda istenilen zaman da yeni bir deneyime sahip olunabilmektedir. Kişilerin kendi dallarında ihtiyaç duydukları, sürekli olarak hangi iş ile meşgul oldukları çok önemlidir. Alınan profesyonel destek kişilerin kendi alanlarında olmadığı sürece sadece hobi olarak kalmaktadır. Teorik olarak destek alınan bazı branşlarda uygulama da oldukça önem arz etmektedir. Pratik yapan bir kişi hangi hatalar ile karşılaştığını görmekte ve uygulamaktadır.

Hata Yapmalı mıyız? 

Her insan hata yapabilir önemli olan hata yapılan durumdan kazanılan deneyimdir. Kendini geliştirmek isteyen bireyler hata yapmak ister çünkü kendi eksiğini kendisi inceleyerek görememektedir. İstemeden yapılan herhangi bir hata sonucu kişi bir deneyim kazanmış olmaktadır. Sürekli olarak yapılan hatalar hem çalışana hem de bulunduğu firma veya kuruma zarar vermektedir. Yaşanan her hatadan bir deneyim alınması kişinin meslek hayatında hızlı bir şekilde ilerlemesinde yardımcı olur. Özellikle hata yapmayı kendisine alışkanlık edinen kişilerin kendisine ve çevresine zarar verme potansiyeli oldukça yüksek olmaktadır. Kişilerin bilinçli, deneyimli ve yetenekli olması iş yönetimi açısından oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir