Sezaryen Sonrasında Normal Doğum Yapılabilir Mi?

Anneler eğer ki ilk doğumlarını sezaryen ile gerçekleştirirlerse; ikinci doğumlarını da aynı şekilde yapmaları gerektiğini düşünüyor ve bundan dolayı da normal doğum yerine sezaryeni tercih ediyorlar. Halbuki gerekli olan şartların sağlanması durumunda kadınlar sezaryenden sonra normal bir doğum ile bebeklerini dünyaya getirebilirler.

sezeryan sonrası
sezeryan sonrası

Sezaryenin Neden Yapıldığına Dikkat Edilmeli

Bir önceki doğumunu sezaryen ile yapan kadının neden bu doğumunu sezaryen ile yapmış olduğu önemli bir etken. Doğum sırasında bebeğin sağlığını tehdit edecek bir nedenden ötürü, plasenta doğum kanalını kapattıysa, bebek yanlış şekilde gelmişse, bebek iriyse doğum sezaryen ile gerçekleşir. Eğer ki ikinci gebelikte de yine aynı sorunlar kendini gösteriyorsa doğumun sezaryen ile gerçekleştirilecektir. Aksi bir durumda yani gebelik sürecinde ya da doğum esnasında herhangi bir sorun kendini göstermiyorsa; doğum normal olarak yapılabilir. Ancak bu aşamada dikkat edilecek olan şey, doğum sırasında kendini gösterebilecek olan sorunların en iyi şekilde önüne geçilmesi adına sezaryen yapılabilecek olan bir hastanenin seçilmesi olmalı.

sezaryen doğum
sezaryen doğum

Bebek ya da Anneyi Bekleyen Tehlikeler Bulunuyor Mu?

Normal doğum annelere genel olarak bir zarar vermemektedir. Oluşacak olan sorun, doğumun gerçekleşeceği süreçte kendini gösterebilir. Daha öncesinde sezaryen yapan annelerin rahim duvarlarında yapılacak olan kesi ve onun yaratmış olacağı nedbe dokusu, uzun sürecek olan doğumda yırtılabilecek ve bu durum da anne ile bebeğe çeşitli komplikasyonlar yaratabilecektir. Bu oldukça düşük bir oranda olsa da yine de gözden kaçırılmaması gereken bir durumdur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir