Telefonda Satış Yapma Teknikleri

Günümüzde tele pazarlama dediğimiz satış işlemi oldukça popülerleşmiş, insanlar mağazalara gitmektense aynı kaliteyi sağlayan tele mağazalar ile alış verişlerini gerçekleştirmekteler. Ancak tele pazarlamada satış yapabilmek de büyük bir beceri ister. Kişinin bu alanda kendini geliştirmesi, yapacağı satış hacmini de genişletecektir.

Örneğin tele pazarlama yapacaksanız kendinize günlük hedefler koyarak başlayabilirsiniz. Önceden kaç telefon görüşmesi yapacağınıza karar verip o rakama ulaşmak için çabalamalısınız.

Konuşmanızda söyleyeceğiniz cümleleri önceden ezberlemeniz önemlidir. Telefon açmadan önce cümleleri ezberleyin ve bunlar üzerinde olası cevaplar üzerinde çalışmalar yapın. Metinlerinizin karşı tarafın dikkatini çekeceğinden ve amacınıza ulaşabileceğiniz türden olmasına dikkat edin.

Konuşmalarınızı kaydetmeyi unutmayın. Bu konuşmalarınızı daha sonra dinleyin ve hatalarınızı gidermek için çalışın. Her yapılacak aramayı bir satış olarak değil bir fırsat olarak görmenizde fayda olacaktır. Müşterinizin sunduğunuz ürün ile beraber nasıl hayatında bir değişiklik olacağını, neler katabileceğine dair açıklamalarda bulunun.

Amaca Uygun Sorular Sormayı Unutmayın

Her konuşma seansında yapabileceğiniz en iyi performansa ulaşmaya çalışın. Şayet şirket içinde konuşmak istediğiniz firma sahibi ya da yetkilisi uygun durumda değil ise konuştuğunuz kişiye bireysel ilgileri hakkında sorular sorup ilgisini çekmeye çalışabilirsiniz.

Bir de örneğin referans sormayı unutmayın. Konuşmakta olduğunuz müşteriye ürün ya da servis ile kimin ilgilenebileceğini sorun. Böylelikle pek çok yeni iş yolu da açılmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir