Doğum Sonrası Cinsellik

Dokuz ay süren hamilelik süresi,doğum travması ve bebekli yaşama alışmak derken anneler baya bir yoruluyor.

Bu zor süreçten geçen çiftler genellikle aynı soruyu sorarlar kendilerine;’bizim de bir seks hayatımız var mıydı?’Fakat doğumdan sonra da eskisi gibi bir cinsel hayatınızın olması zor değil.

İşte size cinsel isteksizlikle başa çıkabileceğiniz birkaç öneri;

Doktorunuzdan ,vajinanızda oluşan hassasiyet ve ağrı azaltıcı etkisi bulunan yüzeysel östrojen kremi isteyebilirsiniz.

Seks sırasında kadının üstte olduğu ya da yan yana olunan pozisyonlar yeni doğum yapmış olan kadın için lehine olacaktır.Çünkü bu pozisyonlarda daha az baskı olduğundan kolay birleşme sağlanır.

Hormonal değişiklikler yüzünden vajinanızda kuruluk oluşabilir.Salgılarınız normale dönene kadar kayganlaştırıcı bir ürün kullanabilirsiniz.

Kegel egzersizleri,pelvis kaslarınızı güçlendirmenize yardımcı olacağından baya bir işinize yarayacaktır.Kegel egzersizlerini hamileliğinizde de sıkça yapmış olabilirsiniz.Fakat hiç yapmadıysanız perinenizin doğum sırasında aldığı hasardan dolayı uyuşuk olduğundan egzersiz yaptığınızı hissetmeyebilirsiniz.Yapacağınız işlem vajinanızı sıkıp gevşetmektir.Bu egzersizi otururken,yatarken,emzirirken her şekilde yapabilirsiniz.Kas gerginliği iyileştikçe farkı göreceksiniz.

(Perine:Popoyla vajina arasındaki kaslara verilen isim)

Bu arada yeni anne adayını da pek sıkmamak gerek.Zamanı kadına bırakmak daha iyi olacaktır.Fakat bu dönemlerde kadınların boynuna,omuzlarına,ayaklarına ve sırtına masaj yapılması en çok hoşuna giden duygusal dokunmalardır.

Ayrıca babanın yapacağı sırt masajı annenin sütünün artmasında etkili olduğunu da söylemeliyiz.Eşinin desteğini ve ilgisini hisseden kadın da eşiyle ilişkisinde olumlu tepkiler verecektir.

Uzman görüşüne göre gebelikte meydana gelen değişikliklerin geriye dönmesi gereken süre yaklaşık 6-8 haftadır.Bu dönemde rengi giderek açılan vajinal kanamalar olur.Normal doğum sonrasında vagen dokusu önemlidir.Doğum sırasında vagende yırtıklar oluştuysa pelvis tabanında da zayıflık söz konusudur.Doğumdan yaklaşık 6 hafat sonra bu dokular kendini toparlar ve cinsel yaşam başlayabilir.

Sezeryan doğumda vagen dokusunda herhangi bir hasar oluşmadığından lohusalık kanamasının bitmeye başladığı 3. haftadan itibaren cinsel birleşme olabilmektedir.

Beslenmesine ve hijyene dikkat eden anne,vücudu toparlanmaya başladıkça kendine olan güveni de artacaktır.Emziren kadınlarda yumurtlama ve adet döngüsü daha geç normale döner.Emziren kadınlar adet görmeyebilirler fakat bu hamile kalmayacakları anlamına gelmez.Doğumdan sonra 6. haftada yumurtlama başlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir