Aşırı Sıcak Havalarda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sıcaklık derecesinin en yüksek olduğu saatler genellikle 10:00 ile 16:00 arasıdır. Bu saatler arasında mümkün olduğunca dışarıya çıkmamalı ve çıktıysanız da işlerinizi çabucak hallederek güneşin zararlı ışınlarından uzaklaşmalısınız. Ayrıca güneşin altında korumasız kalmamaya özen göstermeli ve aşırı hareket etmekten de uzak durmalısınız.

Koyu renkli kıyafetler, aşırı sıcak havalarda giyilmemelidir. Aşırı koyu olan kıyafetler ile birlikte rahatsızlık hissine yol açabilecek kadar dar olan kıyafetlerden de uzak durmanız gerekiyor.

sıcak
sıcak

Güneşin en dik ve tepe noktasından yansıdığı saatlerde havuza ya da denize de girmemeye özen göstermeniz gerekiyor. Bu saatlerde denize ya da havuza girmek istiyorsanız mutlaka güneşin zararlı ışınlarından sizi koruyacak olan kremleri kullanmanız gerekiyor. Şapka, gözlük ve benzeri aksesuarlar ile kendinizi koruma altına alabilirsiniz.

Su Tüketimini Artırın

Spor ve egzersiz ile aranız iyi ise bu egzersizlerinizi akşam saatlerinde yapmalısınız. Aşırı hareketlilik hali güneş ışınları altında size zarar verecektir. Ayrıca küçük yaştaki bebekler, çocuklar, hastalar ve engelli olan insanların da kapalı ve park edilmiş araçların içerisinde bırakılmaması gerekmektedir.

su tüketimi
su tüketimi

Sıcak havalardan korunabilmek için en önemli ayrıntı ise su tüketimine ağırlık vermek olacaktır. Yaz aylarında güneşin olumsuz etkilerinden ve hava koşullarından olumsuz etkilenmek istemiyorsanız mutlaka günde en az 1 ya da 2 litre su içmeniz büyük bir önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir