Emlak Vergisi Nedir?

Taşınmaz mülkler arasında yer alan konut, arsa ve araziler için emlak vergisi talep edilir. Bu tür taşınmazlara sahip olan kişiler, taşınmazın türüne göre farklı emlak vergileri öderler. Taşınmaz mülkler için uygulanan vergi oranları emlak vergisi hesaplama araçları ile gerçekleştirilebilir.

1970 yılında yürürlüğe giren Emlak Vergisi Kanunu’nda yer alan 8. ve 18. maddelerde birtakım oranlar belirtilmiştir. Her 4 yılda bir yenilenen “yeniden değerleme” oranlarının yarısı ile her geçen yıl yeniden hesap edilecek vergi konusu sürekli değişebilmektedir. Maliye Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamaya göre ise yüzde oranları 5,58 olarak açıklanmıştır.

Arsa ve Arazi Emlak Vergisi Oranları Nedir?

Konut ve iş yerlerinden farklı uygulamalara tutulan arsa ve araziler için emlak vergileri daha farklı şekilde uygulanır. Büyükşehir sınırları içerisindeki araziler için binde 2 oranında emlak vergisi talep edilir. Büyükşehir sınırlarında olmayan araziler için ise binde 1 emlak vergisi ödenir.

gayrimenkul-2

Arsa emlak vergileri ise büyükşehirlerde binde 6 olurken, büyükşehir sınırları dışındakiler için binde 3 olarak uygulanır. Güncel emlak vergisi hesaplama araçları ile ortalama oranların ortaya çıkartılması mümkündür.

Emlak Vergisi Muafiyeti

Bakanlar Kurulu tarafından 2006 yılında alınan karara göre, geliri olmadığını belgeleyenler emlak vergisinden muaf tutulurlar. Ayrıca gaziler, emekliler, şehitlerin dul ve yetimlerine ait olan 200 metrekareyi geçmeyen tek meskenlerin vergi oranları sıfıra indirilmiştir.

Ayrıca geliri olmayan kişilerin 18 yaşından büyük olmaları şartı da vardır. Köylerde yer alan ve köy birliklerine ait tarım işletme binaları, soğuk hava depoları, kaplıcalar gibi yerler için de vergiden muafiyet söz konusudur.

Emlak vergisi ve gayrimenkul sektörü ile ilgili detaylı bilgi alabilmek için https://gayrimenkulprojeleri.net/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir