Böbrek Taşının Nedenleri

Böbrek taşı son zamanlarda birçok kişinin en büyük sağlık problemlerinden bir tanesi. Peki böbrek taşının ne gibi belirtileri var? Aniden belden gelen, kasıklara doğru yayılan, bıçak gibi şiddetli ağrılar ile başlar.

böbrek taşı
böbrek taşı

Daha sonra kişide bulantı, kusma ve büyük ağrılara sebebiyet verir. Bu aslında kısacası böbrek taşı sancısıdır. Bilinen en eski hastalıklardan olan böbrek taşı tedavi edilebilir. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza böbrek taşı hakkında bazı bilgilerden kısaca söz edeceğiz.

Böbrek Taşı Olanlar Dikkat

Böbrek taşını pirinç tanelerinden veya kristallerden oluşur. Büyüklükleri yaklaşık 1 cm kadardır. Bu taşlar idrar yoluna düşerse idrar yolunu tıkar. Bu da doğal olarak ağrıya sebebiyet verir. Böbrek taşı tanısı röntgen veya ultrason ile konulur.

böbrek taşının nedenleri
böbrek taşının nedenleri

Böbrek taşı ailede böbrek taşı olan kişilerde daha sık görülür ve 20 ile 40 yaş aralığındaki insanlarda daha fazla ortaya çıkar. Yine tek böbreği olanlarda, az su içenlerde, sıcak iklimde yaşayanlarda, çok fazla hareket etmeyenlerde ve az lifli beslenenlerde görülür. En önemli belirtilerinden bazıları karında gaz, şişkinlik idrarda kanama, sık idrar yapma isteği, bulantı ve kusmadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir