Diyetinizi Kalıcı Hale Getirmenin Yolları

Diyet yapmaya karar vermek kadar diyeti sürdürmek de önemlidir. Belirli kuralları yaşam biçiminiz haline getirdiğiniz zaman diyetten korkmaz ve diyetinizi yarım bırakmazsınız. İlk olarak tek tip ağırlıklı diyet programlarından kaçınmalısınız. Diyetinize sağlıklı ve farklı tatlar ekleyin. Şok diyetler özellikle kişinin diyetten çabuk sıkılmasına neden olur.

kalıcı diyet
kalıcı diyet

Diyeti Sürdürmenin Yolları

Egzersizi yaşam biçiminiz haline getirin. Yürüyüş ya da hafif sporlar ile diyetinizin kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Egzersizlere yavaş yavaş ve kademeli başlayın. Vücudunuz bir şekilde kendini hazır hissettiği zaman egzersiz programınızı artırın. Diyet sırasında yemek düzeninizi değiştirmeniz gerekebilir. Ağır yağlı yemekler yerine buğulama ya da fırında pişirilen yemekleri tercih edin.

Diyet sırasında hobiler edinebilir ve gününüzün daha eğlenceli geçmesini sağlayabilirsiniz. Katı diyet listelerinden mutlaka uzak durun. Canınız tatlı çektiği zaman bir parça bitter çikolata ya da kuru kayısı tüketebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta diyetten sıkılmamanız ve bunu yaşam biçimi haline dönüştürmenizdir.

diyet
diyet

Diyetinize baharatları bolca ekleyin. Tuza ise kısıtlama getirin. Tuz, ödeme neden olduğu için vücutta suyun tutulmasını sağlar. Tuzlu gıdalar yerine bol baharatlı gıdaları tercih edebilirsiniz. Tartılmaktan ise çekinmeyin. Düzenli tartılın ve kilo değişimlerinizi kontrol edin. Ara öğünleri atlamayın ve ara öğünlerde kuru yemiş ya da bir kase yoğurt tüketmeye özen gösterin. Sağlıklı bir diyet ile kalıcı kilo verir ve yaşamınız da kaliteli olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir