Dövmenin Zararları

Vücudunuz üzerinde, mesela kolunuzda en sevdiğiniz hayvanın veya en sevdiğiniz çiçeğin yer almasını isteyebilirsiniz. Veya tuttuğunuz futbol takımının amblemini sırtınıza çizdirmek isteyebilirsiniz. Ya da sevdiğinizin adını göğsünüze kazıtmak isteyebilirsiniz… Bunlar güzel düşünceler olabilir. Hatta bazen romantik bile olabilir. Fakat zararlarını hiç düşündünüz mü? O dövmeleri yaptırırken çektiğiniz acının tarifi yokken, vücudunuza asıl verdiği zararlar daha da kötü değil midir?

dövmenin zararları
dövmenin zararları

Dövmenin Ne Gibi Zararları Vardır?

  • Her şeyden önce; dövmenin kimyasal içeriklere sahip olduğunu bilmek, zararlarını tahmin edebilmek için yeterlidir.
  • Birbirinden farklı deri hastalıklarına ve cilt kanserine yol açabilir.
  • Eğer hamileyken bir dövme yaptırmak istiyorsanız; bunu bir daha düşünün. Ve dövmenin bebeğinizin gelişiminde olumsuz etkide bulunacağını, hatta ciddi sorunlara yol açabileceğini unutmayın.
  • Tetanos, Hepatit B ve Hepatit C ve hatta AIDS gibi ciddi hastalıklara sebep olabilir. Bulaşıcı özellikteki hastalıkların bulaşmasına sebep olabilir.
  • Temizliğe, hijyene dikkat edilmediği takdirde, çok daha ileri seviyede rahatsızlıklar ortaya çıkarabilir. Ayrıca; hijyen koşullarına ne kadar dikkat edilirse edilsin, kullanılan malzemeden dolayı vs. bu zararlardan kendinizi uzaklaştıramazsınız.
  • Geçici dövmeler bile masum değildir. Geçici olduğu için, belirli bir süre sonra geçeceği için deriye çok zarar vermeyeceğini düşünebilirsiniz. Fakat tam tersine! Geçici bile olsa, oldukça zararlıdır. Deride özellikle alerjik sorunlar oluşmasına sebep olabilir.

Kalıcı dövmeler de olsa geçici dövmeler de olsa, zararlı olduğu ortadayken; kendinize bu kötülüğü yapmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir