Dünyanın En Nazik İlk 3 Ülkesi

Nezaket, görgü ve tavırlar, bir ülkenin karmaşık bir sistem olmadığını, orada yaşamak veya ziyaret etmek için gerekli öngörüleri ortaya koyar. Şanslıyız ki, farklı ölçütlere ve anket sonuçlarına dayanan, nazik ülkeleri sıralayan pek çok kaynak var aslında. Tüm ülkeler arasında kötü örnekler var, tam bir öznellik olmasa da bazı lokasyonlar, daha nazik insani davranışlar ile ön plana geçebiliyor.

nezaket
nezaket

Nezakette Yeni Zelanda, İrlanda ve Avustralya ilk Üçte!

Her seferinde en üstte yer alan tek bir kazanan yokken, en azından farklı bağlamlarda neyin “nazik” olduğuna dair bir fikir edinebiliriz. Örneğin, gurbetçilere yeni ülkelerindeki yaşam kalitelerini ve ekonomilerini ölçmelerini isteyen HSBC Expat Anketi, “nazik” niteliklere sahip olabileceği konusunda odaklanıldığında, bir ülkede dost edinmenin ne kadar kolay olabileceği gibi hoş karşılamalarda yeni kültürlere genel olarak uyum sağlayan Yeni Zelanda, İrlanda ve Avustralya ülkeleri ilk üçte sıralanıyor.

Avustralya
Avustralya

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2013 yılında turist dostu ülkeler araştırması, İzlanda’nın aslında ziyaret etmek için en kolay yer olduğuna inanıyor olmalı. Yeni Zelanda tekrar ikinci sırada yer aldı ve Fas üçüncü oldu. Şüphesiz, bu tam bir naziklik ölçüsü değildir, ancak sakinlerin ziyaretçilere karşı tutumları da bir karşılaştırma yapılmasını sağlıyor. Ayrıca, ülkenin genel itibarları, Amerikan İtibar Enstitüsü’nün 2013 RepTrak raporunda üst sıralarda yer alıyor.

İtibar sıralamasının görgü veya davranışa açıkça bağlı olmadığını da belirtmek gerek zira ülkelerin ekonomik ve siyasi itibarlarını da hesaba katıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir