Ev Yoğurdu Tüketmenin 10 Faydası

İnsanlar günlük olarak en az bir kase yoğurt yemelidir. Yoğurt’un en uygun olanı şüphesiz evde yapılan ve ev yoğurdu olmuştur. Çünkü hazır yoğurtlarda katkı maddesinin olması mümkündür. Ev yoğurdu yemenin bilinen yaklaşık 10 faydası vardır. Bunların en başında da bağırsağı koruması olmuştur.

ev yoğurdu
ev yoğurdu

Katkı maddesinden uzak evde yapılan doğal yoğurtlar, hazır yoğurtlara göre daha yüksek miktarda probiyotik içeriyor. Ev yoğurdu tüketmenin ikinci faydası yağ yakımına destek olmasıdır. Yapılan çalışmalar diyetlerinde yoğurt tüketenlerin, tüketmeyenlere oranla kilo kaybının daha fazla olduğunu gösterir. Ev yoğurdu tüketmek birçok insanının başının belada olduğu tansiyonu düzenler.

Ev Yoğurdunun Bağışıklık Sistemine Katkısı

Her gün bir kase yoğurt tüketen kişinin büyük tansiyonları normal değerlerdedir. Bu etkinin nedeni ise yoğurdun içindeki yararlı bakterilerdir. Ev yoğurdu tüketmenin beşinci faydası bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bağışıklık sistemini destekleyen, hastalık ve enfeksiyon gibi durumlarla savaşan T isimli hücrelerinin durumunu artırıyor. Ev yoğurdu tüketmenin sağladığı altıncı faydası diş ve kemik sağlığını desteklemesi olmuştur.

yoğurt
yoğurt

Diş ve kemik sağlığı için her gün üç porsiyon süt ve süt ürünü tüketilmesi gerekir. Ev yoğurdu tüketmenin bir başka faydası ise kolesterolü düzenlemesi olmuştur. Ev yoğurdu tüketmenin sekizci faydası ise cilt ve deri hastalıklarına karşı koruyucu olması gelir. Yoğurdun, içerdiği yararlı bakteriler sayesinde ciltte oluşan sivilce ve kızarıklıklara iyi geldiğini gösterir.  Yoğurdun dokuzuncu faydası kas gelişimi desteklemesi olurken, onuncu tatlı isteğinin önüne geçmesi olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir