Şehri İstanbul’u Gezmeye Ne Dersiniz

Anadolu’nun şirin bir ilçesinde, Doğu ve Güneydoğu Anadolunun güzel bir ilinde yaşıyor ve kültür üzerine bir tatil yapmak istiyorsanız muhakkak görmeniz gereken şehirlerin en başında İstanbul gelir. Hiçbir şekilde duyamayacağınız bir yapıya sahip olan 7 tepeli bu kenti ancak ve ancak bir ay da güçlükle gezersiniz. Her tarafı tarih ve kültür kokak İstanbul’da görmeniz gereken ve yılda 10 milyona yakın yerli ve yabancı turist ağırlayan bu şehir dünyanın en gözde kentlerinden birisidir.

istanbul
istanbul

İstanbul birçok tarihi camiye ev sahipliği yapan müstesna bir kenttir. Süleymaniye ve Sultan Ahmet Camii yerli ve yabancı turistlerin akına uğrayan bir camidir. İstanbul ziyaretinde mutlak olarak görülmesi gereken ikinci yer, İstanbul’un Türkiye’nin simgelerinden olan Ayasofya Camiidir. İstanbul’un fethi sonrasında ilk cuma namazının da kılındığı yer Ayasofya müze olarak ziyaret edilen tarihi yapıdır.

Tarih, Kültür ve Sanat Şehri İstanbul’da Görülmesi Gereken Yerler

İstanbul ziyaretinde görülmesi gereken bir diğer tarihi mekan da Yerebatan Sarnıcı olmuştur. Özellikle sarayların olduğu bölgenin su ihtiyacını karşılamak üzere yapılan sarnıç,  su ve ışık ile ziyaretçilerini büyüleyen bir dokuya sahiptir. İstanbul simgelerinden olan Kız Kulesi’de mutlak görülmesi gereken dilerseniz tekne ile yanına kadar giderek gezebileceğiniz önemli turistik mekanlardan birisidir.

istanbul gezisi
istanbul gezisi

700 Yıllık Osmanlı İmparatorluğunun birçok sırrının ve geçmişinin izlerini taşıyan Topkapı Sarayı ziyaretçilerini büyüleyen bir diğer önemli tarihi adrestir. Dolmabahçe sarayı, Miniatürk, İstiklal Caddesi, Galata Köprüsü, Rumeli Hisarı, Kapalı ve Mısır Çarşısı İstanbul ziyaretinde görmeniz gereken tarihi ve turistik adreslerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir