Yeniden Popüler Olan Eski Tahıllar Nelerdir?

Gittikçe artan sayıda insan, kendine özgü lezzetlerine ve beslenme alışkanlıklarına doğru akın ediyor. Vitaminler, mineraller, lifler, protein ve antioksidanlar açısından zenginliği keşfedilen eski tahıllar orijinal sağlık yararlarının daha fazlasını muhafaza ediyor. Tahılların eski olarak sayılmasıyla ilgili kesin tanımlanmış bir liste yoksa da, bazı popüler seçimleri sıraladık.

kinoa
kinoa
  • Kinoa (Quinoa): Vejetaryenler arasında zaten popüler olan ve tüm tahılların annesi olarak görülen kinoa, İnka’lar tarafından kutsal sayılırdı. 120’den fazla çeşidi ile protein bakımından zengin olan kinoa glutensiz, kolesterolsüz, lezzetli bir tohumdur.
  • Amaranth (Horozibiği Otu): Aslen Aztekler ve İnkaların başlıca ürünü olan amaranth, kuskus benzeri küçük bir tane. Zengin kalsiyum ve amino asitlerden oluşan bir içeriğe sahip ve birçok tahıldan daha eksiksiz bir protein olarak kabul edilir.
  • Chia Tohumu: Meksika ve Guatemala kaynaklı Chia tohumu, birçok doğal antioksidan içerir ve mineral, lif, omega-3 bakımından zengindir. Sıvı ile karıştırıldığında şişiyor ve mükemmel bir diyet besini haline geliyor.
  • Farro: Modern buğdayın bir akrabası olan Farro, çorba ve risotto’da kullanılan ve makarna haline getirilen İtalya’da popülerdir. Çok bilinir olmasa da bugün, çok uzun bir geçmişe sahip birçok Akdeniz, Etiyopyalı veya Ortadoğu restoranlarında farro bulacaksınız.
farro
farro
  • Teff: Etiyopya’daki kökenleri 2,500 yıl öncesine kadar uzatan teff, haşhaş tohumları büyüklüğünde bir tane. 3 farklı renge fındık gibi tatlımsı bir tada, protein ve mineraller açısından zengin bir içeriğe sahip.
  • Horasan: Yüksek protein, mineraller ve lifler içeren eski Horasan buğdayıyla yapılan ürünler, toplam kolesterol ve kan şekerinin azalmasıyla ilişkilidir ve iltihabı tetikleyen sitokin seviyelerini düşürebilir.
  • Spelt (Kavuzlu Buğday): Herhangi bir uygulamada buğday ile değiştirilebilir, tatlı, kokulu bir lezzet ve yaygın buğdaydan % 17 daha fazla protein içerir. Karbonhidrat, niasin ve demir için de iyi bir kaynaktır.
  • Darı: Genellikle muhabbet kuşu yemi olarak tanınsa da darı genelde Hindistan, Çin, Güney Amerika veRusya’da sıklıkla tüketilir. Besleyici ve sağlıklı darı, vücuttaki asit-baz dengesi için mükemmeldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir