Sınav Stresini Azaltmanın Yolları

Sınav dönemleri az da olsa stres yapar her insanda. Fakat her konuda olduğu gibi; bu konuda da söylenecek en doğru söz şudur: “Azı karar çoğu zarar.” E orası öyle de, gel sen onu bir de bize anlat 🙂 Hele ki insanın hayatını ve geleceğini etkileyecek olan bir sınavsa; insan ister istemez geriliyor. Hatta stresten gülemez ve hiçbir şeye tepki veremez hale gelenler bile var. Peki bu kadar aşırı stresten kurtulmanın bir yolu yok mudur? Elbette uygulanabilecek birkaç yöntem mevcut. Gelin bunlara birlikte bakalım…

Sınav Stresi Nasıl Azaltılır
Sınav Stresi Nasıl Azaltılır

Sınav Stresi Nasıl Azaltılır?

  • Öncelikle bilinmesi ve uygulanması gereken şudur: Kendinize güvenin! Kendinize güveniniz olmazsa, önünüzdeki bu sınavı başaramayacağınızı düşünürseniz, gerçekten de başaramazsınız. Öncelikle kendinize güvenin. Ayrıca; özgüveni iyi olan kişiler, stresle de daha kolay başa çıkarlar.
  • Stres yapmanızın başlıca sebeplerinden biri de; konularda kendinizi yetersiz görmenizdir. Tüm konuları yetiştirememiş olsanız dahi, stres yapmanızı gerektirecek bir durum yok. Kendi kendinizi motive edin. Belki de sınavın büyük çoğunluğu sizin çalıştığınız kısımdan hazırlanmıştır. Bunu bilemezsiniz 😉 O yüzden; ne olursa olsun asla moralinizi bozmayın.
  • Sınavdayken soruları yapmakta zorlanabilirsiniz. Ve bu nedenle de stres yapıp paniğe kapılabilir, sınavdan kalacağınız korkusunu yaşayabilirsiniz. Böyle durumlarda kalemi elinizden bırakıp derin bir nefes alın ve kendinizi gevşetmeye çalışın. Bildiklerinizden yola çıkarak yapabildiklerinizi yapın. Unutmayın, soruları eksik yaptınız veya yanlış yaptınız diye dünyanın sonu gelmeyecek!

Sınav stresiyle ve hatta günlük yaşamın stresiyle başa çıkabilmek için; kendinize sürekli her şeyin güzel olacağı fikrini aşılayın 😉 Kalbiniz buna inanırsa, her şey gerçekten çok güzel olacaktır 😉

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir