Siyah Keten Tohumunun Faydaları

Toplum hayatında insanların kullandıkları ancak, neye yaradığını bilmedikleri pek çok besin maddesi vardır. Bunlardan birisi olan siyah kimyon tohumu son derece etkin ürünlerden birisidir.  Çok köklü bir geçmişe sahip olan ve birçok medeniyetin sofrasında kullanılan siyah kimyon tohumu insan vücudu için gerekli birçok ürünü bünyesinde barındırıyor. Siyah kimyon yağının iyi geldiği bu hastalıklar arasında ilk sırada astım ve alerji hastalıkları gelir.

keten tohumu
keten tohumu

Egzema ve sedef hastalıklarına da iyi gelen siyah kimyon tohumu mide hastalıkları ve gaz şişkinliğine de iyi gelir. Bağırsaklarda oluşan parazitlerin temizlenmesine de yardımcı olan siyah kimyon,  son dönemlerde bağırsak tedavisinde de sıklıkla kullanılan alternatif tedavi uygulamalarından birisidir. Yüksek tansiyonun düşürülmesinde de kullanıla bir alternatif tıp ürünüdür.

Keten Tohumunun Tüketimi

Kalp hastalıklarında da etkin çözüm sunan bu mucizevi tohum, kişilerin bağışıklık sistemini de güçlendirmeye yardımcı olur. Ciltte meydana gelen çillenmelerin tedavisi olan siyah kimyon tohumu, genellikle aktarla gram şekillerde hazırlanan paketlerle satışı gerçekleştirilir. Siyah kimyon tohumu, etkin kullanımı çok fazla olduğu gibi birçok sağlıklı insanın da gizli ilacı olarak ifade edilir.

siyah keten tohumu
siyah keten tohumu

Uzmanlar, keten tohumlarının yemek kaşığı ile günlük 1 adet şeklinde kullanılması gerektiğini ifade ederken, genellik yapılan uyarıların dikkate alınması gerektiğini de belirttiler. Hamile ve emziren kadınlar, küçük çocuklar mutlak olarak siyah keteni tüketmemelidir. Ürün kaynatılarak içildiği gibi dövülerek veya öğütülerek toz haline de getirilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir