Türk Tatlıları

Anadolu çok zengin bir mozaik. Üzerinden çok farklı medeniyetlerin geçtiği. Belki de bu yüzden Yıldız Kenter o meşhur “Ben Anadolu” isimli eserinde tüm bunlara gönderme yapıyor.

Birçok farklı kültürün etkisi, bu topraklara zenginlik getiriyor. Bu zenginliklerin en başında da elbette tüm bu yaşanmışlıkların neticesinde yemeklere yansıyor.

Bölgenin neresinde olursa olsun, her bölgede kendine özgü yemeklere rastlıyorsunuz ama biz burada daha zevkli bir konuya değineceğiz ve dünya çapında da duyulan Türk tatlıların neler olduğuna bir göz atacağız.

baklava
baklava

İşte O Tatlılar

Biraz kayırmacı olacak belki ama bana göre Türk tatlıları içinde en sevdiğim lezzet ile başlayacağım. Yemezsem kendimi kötü hissettiğim, pek çoğunuz gibi.

Diyarbakır Burma Kadayıf ve yine kadayıf ile yapılan Kadayıf Dolması bu sıralamada olması gereken tatlıların bana göre başında geliyor. Bu iki kadayıf lezzetinin yanında eskiden evlerde imece ile yapılan Sarığı Burma tatlısını da eklemeden olmaz. Şerbetli tatlılardan devam edecek olursak elbette künefe, baklava ve şöbiyet de bu listede yer alması gereken lezzetler ama annemin bir başka güzel yaptığı şeker böreğini de yemeyenler tez elden yemeli.

Gelelim Türkler denince akla gelen ilk gıdaya. Elbette Turkish Delight. Yani lokum. O farklı çeşitleri ile adeta bir başka dünya.

Farklı bir lezzet olarak Sütlü Nuriye, Şıllık, sütlaç, Ramazan aylarının vazgeçilmezi Güllaç da bu listede adı geçmesi gereken meşhur Türk lezzetleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir